חוקי ברזל להדברה בטוחה בבית

אסון ההדברה בירושלים שעלה לכותרות לפני כשנתיים זעזע את המדינה כולה והוביל למודעות רבה יותר בכל הקשור לבחירת חברת הדברה ולכללי הדברה בטוחים לפי החוק. אותו אסון בו נגבו חייהן של שתי ילדות קטנות, שאחיהן הגדולים אושפזו במשך חודשים ארוכים בבית החולים בירושלים, הוביל לרענון של הנהלים ולאזכור נוסף של כללי הברזל להדברה בטוחה בבית.
מהם הכללים והחוקים שחשוב שתכירו לפני שאתם מזמינים מדביר הביתה? 

בחירת מדביר מוסמך בלבד:

הכל מתחיל בבחירת המדביר או חברת הדברה. המדביר חייב להיות אדם בעל רישיון להדברת מזיקים מטעם המשרד להגנת הסביבה. לכל מדביר שעבר את ההסמכה הדרושה על פי חוק יש מספר רישיון אותו ניתן לבדוק באתר האינטרנט של המשרד.

בדיקת חומרי ההדברה:

לפני שאתם מזמינים מדביר חשוב לבדוק באילו חומרי ההדברה הוא משתמש. על פי החוק שקבעה המדינה המדביר צריך ליידע את הלקוח לגבי חומרי ההדברה, כללי ההתנהגות בבית לפני השימוש בהם ואחריו וסוג החומר. כל הנתונים צריכים להיות רשומים בכתב, על מדבקה שתימסר ללקוח ועליה יהיה כתוב מתי צריך לצאת מהבית, על אילו מזיקים מדובר ואיזה סוג חומר היה בשימוש במהלך התהליך. אחריות המדביר לאיכות ולתוקף תקין של חומרי ההדברה.

בירור הצורך ביציאה מהבית וזמני היציאה:

חשוב לדעת שיש סוגי הדברות מסויימים שמחייבים יציאה מהבית. ההדברות שאינן מצריכות יציאה הן הדברות נגד נמלים ומכרסמים (הנחת פתיונות). כאשר מדבירים סוגים אחרים של מזיקים, חשוב לקבל מהמדביר הדרכה לגבי זמני היציאה מהבית, המצויינים על גבי חומר ההדברה. ההמלצה היא לצאת מהבית למשך 12 שעות ואף יותר מכך. במידה ויש בבית ילדים קטנים, חשוב למנוע מהם מגע עם הרצפה לאחר הריסוס ועד לשטיפת הרצפות.

כיצד מטפלים בבית לאחר הדברה?

המדביר חייב למסור לכם מידע לגבי דרך הטיפול בבית לאחר ההדברה. כלומר – מתי לשטוף את הרצפות? איך להתנהל במטבח או במקומות אחרים בהם יש מזון? איך לנקות את הבית עד לזמן שטיפת הרצפה הרצוי? חשוב לשאול את המדביר מהן התשובות לשאלות אלו.

קבלת כל המידע והאזהרות לפני סיום ההדברה:

עוד לפני שהמדביר נפרד מכם, עליו להשאיר לכם את כל הפרטים לגבי ההדברה. המדביר ישאיר מדבקה שעליה יצויין סוג חומר ההדברה בו השתמש ופרטיו האישיים, כולל רישיון ההדברה. בנוסף, הוא חייב למסור לכם את הפרטים של מרכז המידע הארצי לגבי הרעלות – אליו תוכלו להתקשר בכל שעה ולהתייעץ. בנוסף למידע הנקבע כחוק, חשוב לשאול את המדביר לגבי כל דבר שיכול לעזור לכם להתנהל נכון לאחר ההדברה – האם להשאיל את החלונות והדלתות פתוחים? איך להתנהל במטבח? כיצד להתנהל בימים שלאחר ההדברה עם ילדים ותינוקות? במידה ויש חיות מחמד בבית – כיצד לנהוג איתן עד שהשפעות ההדברה יתפוגגו. אל תחסכו בשאלות.